DIN Emniyet Ventilleri

Malzemeler :

Çelik, Paslanmaz Çelik, Bronz, Monel, Hastelloy, Duplex, Super Duplex

Bağlantı :

Flanşlı, Dişli

Sıcaklığı :

(-200 °C) –( +550 °C)

Anma Çapı :

DN 15 –DN 200

Anma Basıncı:

PN 16 – PN 40

ANSI Emniyet Ventilleri

 

Malzemeler :

Çelik, Paslanmaz Çelik, Monel, Hastelloy, Duplex, Super Duplex , 

Bağlantı :

Flanşlı, Dişli

Sıcaklığı :

 max. (+550 °C)

Anma Çapı :

 1/2” x 3/4 ” up to 12” x 16”

Anma Basıncı:

Class 150 ÷ 2500# , Class 150 ÷ 300#

 

Emniyet Ventilleri

Emniyet vetili, limit sıcaklık ya da basınç değeri sağlandığında gaz salınımı yapan mekanizmalardır. Kazanlarda veya basınçlı tanklarda güvenliği sağlamak için kullanılan emniyet ventili tesisata ve ekipmanlara zarar gelmesini önleyen bir ekipmandır.

Emniyet Ventili Özellikleri

Emniyet ventili kapalı devre ısıtma sistemleri ve güneş enerjisi sistemlerinde kullanılabilmektedir. Farklı bağlantı çaplarına uygun şekilde üretilebilen emniyet ventilleri, karşı basınç prensibi ile çalışmaktadır. Belirlenen sıcaklık veya basınç değerinde otomatik olarak gaz salınımı yapması sayesinde hem bir yardımcı ekipman hem de bir güvenlik elemanıdır. Emniyet ventilleri akışkanın cinsi, sıcaklığı, basıncı, kapasitesi ve karşı basıncı gibi özelliklere göre imal edilmektedir. Bununla birlikte gövde malzemesi ve aksesuarları da akışkanın özelliklerine göre belirlenir. Emniyet ventilleri tam kalkışlı (full lift), oransal kalkışlı (proportional) ve normal emniyet ventili olmak üzere üç tipte üretilebilir.

Emniyet ventilleri çelik, paslanmaz çelik, bronz, monel, hastelloy, duplex ve süper duplex malzemelerinden üretilebilmektedir. Flanşlı ya da dişli bağlantı özelliği ile imal edilebilen emniyet ventilleri DN 15 ile DN 200 arasında anma çapına sahiptir. Anma basıncı ise PN 16 – PN 40 arasındadır. Emniyet ventilleri (-200 °C) ile ( +550 °C) arasındaki sıcaklıklarda çalışmaya uygun olarak üretilebilmektedir.

Kullanım Alanları

Emniyet ventilleri gaz sıkıştırma istasyonları, petrokimya sektörü, doğalgaz ve petrol hatları, depolama tankları ve kağıt endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.